Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kůň převalského

1. Úvod                                     

kun-prevalskeho.jpg

Na této stránce se dozvíte něco málo o divokých koních převalských.O tom, kde žijí a jak se chovají ve volné přírodě, o jijich anatomi a jejich řádu. Také se zde dozvíte, jak chováme toto zvíře u nás ve škole

 

 

 

2.Chování a zvyky ve volné přírodě:

Na území stepí a pouští střední Asie divoký kůň přežíval nerušeně až do doby, kde zde došlo k rozvoji pastevectví. Pak jej pastevci začali honit a jako konkurenta svých stád dobytka vybíjet. Zbylo z něj jen několik ojedinělých kusů.

Dnes už se s ním nesetkáváme téměř nikde jinde než v zoologických zahradách, mj. v Praze. Před několika lety bylo za spolupráce Zoo Praha několik zvířat vypuštěno do volné přírody v Mongolsku, původní oblasti rozšíření koní Převalského. Žije v soudružných dlouhodobých stádech, která cestují do velkých vzdáleností vyhledávat potravní zdroje – trávu, listy a pupeny. Typické stádo vede starší klisna a jsou v něm ještě 2–4 další klisny, jejich mláďata a jeden hřebec, který se pohybuje na okraji stáda. Po březosti trvající 333–345 dní se rodí jedno hříbě.Kůň převalský většinou spí ve stoje, aby mohl v případě ohrožení rychle utéct.

3.Anatomie zvířete

 

kun-prevalskeho-2.jpg

Potrava: části rostlin
stepní rostliny, hlavně trávy, byliny
 

Rozměry: Délka těla 2-2,8 m, délka ocasu 0,9-1,1 m, výška v kohoutku 1,25-1,40 m, hmotnost 200-350 kg.
 

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
 
Kmen: strunatci (Chordata)
 
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
 
Třída: savci (Mammalia)
 
Řád: lichokopytníci (Perissodactyla)
 
Čeleď: koňovití (Equidae)
 
Rod: Equus
 
      a1-prevalsky.jpg                                    

 

Kůň Převalského má dlouhé,silné nohy zakončeny kopyty.Kopyta koním slouží pro bezbolestný běh i přes tvrdší povrchy a navíc, pokud je někdo napadne, jejich dobře mířené kopnutí může i zabít! Mají mírně vztyčenou hřívu a hustý ocas, který slouží pro zahánění much.Ucho koně se může otočit i o 180° a proto okamžitě poznají, pokud se k nim někdo blíží. V případě ohrožení koně utíkají pryč co nejrychleji a co nejdéle, aby unikly možnému pronásledovateli.Mají světle hnědé zbarvení podobné suché trávě.

4.Zvíře v naší ZOO

Koně Převalské chováme převážně na školním hřišti, kde ulehčují práci školníkovi se sekáním trávy.Máme takové malé stádečko; 3 klisny a 2 hřebce.Klisničky jsou většinou hodné ale hřebci moc rádi zlobí a už se několikrát stalo, že vlítli do budovy školy.Tam se pak plížili kabinetama a sežrali co mohli.Pro učitele to bylo nepříjemné.Představte si, že jste opravili kvanta domácích úkolů a písemek a teď se vrátíte do kabinetu a tam zjistíte že je všechno okousaný, ožužlaný a jsou na tom otisky kopyt.Žáci ale mají většinou radost(... divné že?...).Horší je je pak chytit.Vypadá to jako nějaká groteska.Dva pobíhající koně a za nimy nejméně 15 učitelů. Hádejte; samozřejmě je nikdy nikdo nechytil.Dokonce ani když je lákali na seno, tak nepřišli (nejspíše byli přejedeni domácími úkoly).Pak jsou dvě možnosti: buďto je to přestane bavit a vypaří se zpátky na hřiště, nebo je to přestane bavit a dojdou za klisnama a celé to začne úplně stejně odznova (až na to, že místo dvou koní jich po škole pobíhá 5). Většinou se ale pak na noc vrátí na hřiště protože se bojí školníka. Na jaře možná budou i hříbátka ale učitelům se to moc nelíbí (Proč?). Zato žáci jsou z toho celý nadšení.Budou mít další výmluvu=D (Pane učiteli, já nemám úkol protože mi ho sežral kůň)

5.Autor

Aneta Ladrová  

 Úvodní stránka:https://sgagyb.estranky.cz/

Použité zdroje:

http://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%AF%C5%88_P%C5%99evalsk%C3%A9ho

http://www.zoopraha.cz/cs/o-zviratech/lexikon/savci/kun-prevalskeho

http://images.google.com/search?tbm=isch&hl=cs&source=hp&biw=1249&bih=669&q=K%C5%AF%C5%88+p%C5%99evalsk%C3%BD&gbv=2&oq=K%C5%AF%C5%88+p%C5%99evalsk%C3%BD&aq=f&aqi=g1&aql=&gs_sm=3&gs_upl=1215l6217l0l6750l13l13l0l7l7l0l95l460l6l6l0&gs_l=img.3..0.1215l6217l0l6750l13l13l0l7l7l0l95l460l6l6l0

 http://kertag-kun-prevalskeho.konicci.cz/

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< červenec / 2022 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 58971
Měsíc: 667
Den: 15