Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dikobraz Jihoafrický

 

 Dikobraz Jihoafrický

1.úvod

Informace o Dikobrazovi

Dozvíte se o : 

jeho životě
jeho zvycích v přírodě
jeho anatomii
a nějaké zajímavosti

Doufám že se vám bude líbit  a budete rádi, že o něm víte něco víc :)

2. O jeho zvycích v přírodě

DIKOBRAZ je :

ve svém areálu největším hlodvcem
 
 hojný v celé Subsaharské Africe, vyskytuje se až do výšky 2000 m n. m všude tam, kde je nějaký vegetační kryt. Obývá křoviny, savany i lesy, dává však přednost kamenitým oblastem, kde přes den snadno nachází úkryt.

 aktivní převážně v noci, přes den odpočívá v doupatech pod kameny, v opuštěných norách hrabáče. nebo si vyhrabává vlastní až 20m dlouhé nory.

Jsou buď samotáři, nebo žijí v malých rodinných skupinkách do 6 jedinců.

převážně byložravec, vyhrabává kořeny hlízy a cibule rostlin, pojídá ovoce a také okusuje kůru ze stromů. V oblastech, kde je nedostatek fosforu, také okusují kosti.

Samice je březí 3 měsíce a pak v noře vystlané trávou vrhne 1-4 dobře vyvinutá mláďata.

Mladí dikobrazi jsou osrstění, mají otevřené oči a prořezané zuby, měkké ostny ztvrdnou až několik hodin po narození. Matka je kojí 3 nebo 4 měsíce.

mláďata rychle rostou a v roce věku už mají plnou velikost.

Samci pohlavně dospívají mezi 8 až 18 měsíci,samice mezi 6 až 16 měsíci věku.

je na hlodavce dlouhověký a dožívá se 12-15 let

V případě ohrožení se dikobraz naježí a začne výhružně chrastit ostny. V případě, že to nepřítele neodežene, pokusí se jej nabodnout na ostny, které se při zapíchnutí do kůže snadno uvolňují. Dikobraz tak může způsobit i těžká zranění.

3. anatomie

 

 

 

 

 

Samice jsou v průměru ještě o jeden kilogram těžší než samci.

Tmavá, přiléhavá a hrubá srst, která kryje břicho a končetiny, přechází na hlavě a na hřbetě ve hřívu, kterou zvířata v rozčilení naježí.

Na zádi a ocase je srst přeměněna v tuhé, černo-bílé ostny, které mohou být až 50 cm dlouhé. Některé z kratších bodlin na ocase jsou navíc duté a když jimi dikobraz zatřese, vydávají chřestivý zvuk. Ostny jsou usazené v kůži jen velmi volně a snadno se uvolňují, rychle ale dorůstají

říše: živočichové

kmen :strunatci

podkem :obralovci

třída :savci

řád:hlodavci

podřád :dikobrazočelistní

čeleď :dikobrazovití

rod:DIKOBRAZ

4. zvíře v naší Zoo

Našeho malého dikobrázka nám přivezli jednoho slunečného dne .Pojmenovali jsme ho bodlinka.Krmíme ho výbornou sušenou travičkou, z našeho školního hřiště. Samozřejmě že ho chováme v ředitelně . Je  to  nejlepší  miláček našeho pana ředitele , jelikož ho používá na tresty. Vždycky , když někdo zlobí, pošle ho k němu do klece . Bodlinka se naježí ale místo toho aby někoho bodnul začne se mazlit . 
Proto už nikdo nemůže používat slovní spojení : je jako Osina v zadku :) . Ale zároveň je i nejoblíbenějším mazlíčkem žáků kteří  rádi hrají šipky :) Třeba si na fotku nějaké učitelky nakreslí malí terčík... x). Zrovna v minulé pondělí nám k němu přivezli i krásnou Dikobrazici ...  Ještě jsme jí nepojmenovali .Protože v naší škole teď probíhá soutěž o nejhezčí jméno .  " Pojmenujte si naší Dikobrazku "  Tuším , že jedna žákině Nikola  měla nejhezčí od svého jména odvozené ... Dikolka =D (samozřejmě že náš pan ředitel si jí zase zamiloval a ještě si udělal z jejího jméno zdrobnělinku DIKULINKA ! )  Teď se s Bodlinkou rozmnožují ostošest ! podle toho už také mají 106 dikobrazátek !  a ti teď běhají po škole kam jen můžou ... a někteří žáci ,(kteří hůř vidí :D ) si je občas zpletou s lavičkou ... No tak to dopadá ...:) MÁME VÁS RÁDI !!!  :)              

 Zdroje : www.wikipedia.cz   

 Vypracovala : Michaela Škaroupková

  • hmotnost: 18-30 kg
  • délka těla: 80-86 cm
 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< březen / 2022 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 57501
Měsíc: 444
Den: 11