Jdi na obsah Jdi na menu
 


Gepard štíhlý

 

Gepard štíhlý(Acinonyx Jubatus)

Tento článek je o Gepardovi štíhlém.Gepard štíhlý (Acinonyx jubatus) je kočkovitá šelma, proslulá jako nejrychlejší suchozemské zvíře. Na krátké vzdálenosti může běžet rychlostí přes 100 km/h.Popíšu vám jeho anatomii, rozšíření, potravu, rozměry atd...

Soubor:Two cheetahs together.jpg

Třída: savci, Řád: šelmy, Čeleď: kočkovité

Zeměpisné rozšíření
Afrika, Asie

Biotop
travnaté a křovinaté stepi

Potrava: živá kořist
gazely a jiní menší a střední kopytníci

Rozměry: délka těla 120-150 cm, délka ocasu 60-80 cm, výška v kohoutku 60-80 cm, hmotnost 28-65 kg

Rozmnožování:
Samice rodí po 90-95 dnech březosti 1-5 mláďat, která kojí 6 měsíců. Mláďata mají na hlavě a krku bělavou hřívu.

Zajímavosti:
Na rozdíl od ostatních kočkovitých šelem se za svou kořistí neplíží, ale loví ji během - na krátkou vzdálenost dokáže vyvinout rychlost až 110 km/hod. K běhu je dobře přizpůsobený - jednak tvarem těla a neobyčejně pružnou páteří, jednak v dospělosti nemá zatažitelné drápy. Samci gepardů žijí samotářsky, o mláďata se stará jen samice.

Gepard jako sprinter

Gepardi jsou stvořeni pro rychlý běh. Mají neobyčejně ohebnou páteř, která při běhu slouží jako pružina. Gepard se při běhu prakticky nedotýká země, pohybuje se až 7 m dlouhými skoky. Drápy mu slouží jako hřeby treter, společně s hrubými chlupy na chodidlech mu umožňují co nejlepší odraz. Ocas při běhu slouží jako kormidlo a umožňuje manévrování i při vysoké rychlosti.

Hustota jeho rozšíření:
Soubor:Cheetah range.gif

Zvíře v naší ZOO

V naší škole máme geparda jménem Hugo krmíme ho zbytky z jídelny.Bydlí na školním hřišti kde máme občas tělocvik takže trháme světové rekordy v běhu.Někdy náš gepard zabrousí do školní budovy a straší učitele i žáky.gepard hlídá pořádek na škole a zahání opoždilce do tříd.Máme ho ale velice rádi vážíme si ho.

Zdroje:http://www.zoopraha.cz/cs/o-zviratech/lexikon/savci/gepard,http://cs.wikipedia.org/wiki/Gepard_%C5%A1t%C3%ADhl%C3%BD#Popis http://www.google.cz/imghp?hl=cs&tab=wi,Tereza , https://sgagyb.estranky.cz/

Vypracovala: Tereza Krřížová

 

 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< březen / 2022 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 57468
Měsíc: 466
Den: 13